Αναζήτηση

Χρηστικό λεξικό

• Επιλογές αναζήτησης
Βρέθηκαν 1 εγγραφές  [0-1]

• πρωτάθλημα πρω-τά-θλη-μα ουσ. (ουδ.) {πρωταθλήμ-ατος | -ατα}: ΑΘΛ. σειρά αγώνων σε ομαδικό ή ατομικό άθλημα για την ανάδειξη του τελικού νικητή· η διάκριση σε αυτούς τους αγώνες: βαλκανικό/ερασιτεχνικό/ευρωπαϊκό/μαθητικό/παγκόσμιο/πανελλήνιο/τοπικό ~. ~ ανώμαλου δρόμου/κολύμβησης/μπάσκετ/ποδοσφαίρου/τζούντο. ~ A'/Γ' Εθνικής (κατηγορίας). Βαθμολογία/διοργάνωση/τελικός ~ατος. Στοιχήματα και προγνωστικά για τα ξένα ~ατα. Το ~ διεξάγεται σε δύο φάσεις. Ισόπαλο έληξε το ματς για το ~.|| Η ομάδα έχασε/κατέκτησε/κέρδισε/πήρε το ~. Βλ. κύπελλο.|| (για σκακιστές) Ατομικά ~ατα εφήβων/νεανίδων. [< γαλλ. championnat, 1859, αγγλ. championship, 1893]

κύπελλο

κύπελλο κύ-πελ-λο ουσ. (ουδ.) {-ου (λόγ.) -έλλου} & κύπελο 1. ΑΘΛ. (κ. με κεφαλ. Κ) αθλητική διοργάνωση στον νικητή της οποίας απονέμεται βραβείο από πολύτιμο μέταλλο, συνήθ. σε σχήμα μεγάλου κυπέλλου· το αντίστοιχο βραβείο: βαλκανικό/διασυλλογικό/διεθνές/ευρωπαϊκό (πβ. ευρω~)/πανελλήνιο/τοπικό ~. Παγκόσμιο ~ ποδοσφαίρου (= μουντιάλ). ~ πρωταθλητριών ομάδων Ευρώπης (βλ. τσάμπιονς λιγκ). (παλαιότ.) ~ κυπελλούχων/ΟΥΕΦΑ (βλ. γιουρόπα λιγκ). ~ ασφάλτου/ιστιοπλοΐας/ποδηλασίας πίστας. Τελικός ~έλλου. Πρόκριση στα (προ)ημιτελικά του ~ου. Έχει ~ (= αγώνες ~έλλου) το Σαββατοκύριακο. Βλ. γιούρο, ευρωμπάσκετ, πρωτάθλημα.|| Η ομάδα κατέκτησε/σήκωσε το ~. Απονομή του ~έλλου. Πβ. κούπα, τρόπαιο. 2. πλατύ και χαμηλό ποτήρι και συνεκδ. η αντίστοιχη ποσότητα που περιέχεται σε αυτό: γυάλινο/μεταλλικό/πήλινο/πλαστικό ~. ~ με κρασί/νερό.|| (ΑΡΧΑΙΟΛ.) Αττικό ερυθρόμορφο ~. Χρυσά ~α.|| Καταναλώνει/πίνει ... ~α καφέ (ημερησίως). Πβ. κούπα, φλιτζάνι. 3. ΒΟΤ. ξυλώδες, συχνά αγκαθωτό, περίβλημα των καρπών ορισμένων θάμνων και δέντρων (π.χ. βελανιδιά, καστανιά). ● ΣΥΜΠΛ.: επαμειβόμενο έπαθλο/κύπελλο βλ. επαμειβόμενος [< 1: αρχ. κύπελλον 2,3: γαλλ. coupe, γερμ. Becher, αγγλ. cup]